Geciktirici Sprey Eczane Resmi Satış, Geciktirici spreyler 39 TL Kampanya Ürün Görseli

Kısırlığa Neden Olan Şeyler Nelerdir ?

Couples lying in bed together smiling

İnfertilite nedir?

İnfertilite, gebe kalma veya hamile kalma konusunda sorun yaşıyorsunuz. Doğurganlık sorunları kadınlarda ve erkeklerde görülebilir ve birçok nedene sahip olabilir.

 

İnfertilite çok yaygındır

Bazı insanlar hamile kalmaya veya hamile kalmakta zorlanırlar. Bir yıl veya daha fazla çalıştıktan sonra hamile kalmazsanız veya çoklu düşükleriniz varsa genellikle kısırlık teşhisi konur . Birçok infertilite tedavisi vardır ve birçok kişi sağlıklı bir hamilelik ve bir çocuğa devam eder.

 

10 çiftten 1’den fazlasındaki milyonlarca insan fertilite problemleri yaşıyor. Ve bu sadece bir “kadının sorunu” ya da yaşla ilgili bir sorun değildir. Birçok şey infertiliteye yol açabilir ve her cinsiyetten ve yaştan insanı etkileyebilir. Bir çiftin hamile kalması zor bir vakit geçirdiğinde, ya şahsın (ya da her iki şahsın da) sebebi olması muhtemel olur. Bu nedenle, eğer bir çift hamile kalmanın sorun yaşıyorsa, her iki insan da genellikle infertilite için test edilir.

 

İnfertiliteye neden olan şey nedir?

Kısırlığın olası bir çok nedeni vardır. İnfertilite konusunda uzmanlaşmış bir doktora görünmek, doğurganlık sorunlarınızın nedenini bulup sizin için en iyi tedaviyi bulmanıza yardımcı olabilir. Bazen infertilite için bilinen bir sebep yoktur – buna açıklanamayan infertilite denir. Açıklanamayan infertilite gerçekten sinir bozucu olabilir, ancak hala denemek için genellikle tedavi seçenekleri bulunmaktadır.

 

Cis hastalarında infertiliteye neden olan nedenler

 

Cis kadınlarında kısırlığın bazı yaygın nedenleri şunları içerir:

 

tedavi edilmemiş klamidya veya gonore

 

yumurtalık değil (yumurtalıkların yumurtalarını bırakmasın)

 

fallop tüpleriniz bloke olur, böylece sperm yumurtanıza giremez

 

kötü yumurta kalitesi

 

rahmin şekli döllenmiş yumurta implantasyonunu zorlaştırır

 

endometriyozis

 

rahim miyomları

 

Cis erkeklerinde infertiliteye neden olan nedenler

 

Cis erkeklerinde infertilitenin en yaygın nedenleri şunlardır:

 

tedavi edilmemiş klamidya veya gonore

 

düşük sperm sayısı (semende yeterli sperm yok)

 

zayıf sperm motilitesi (sperm bir yumurtaya erişmek için yeterince iyi yüzmediğinde)

 

doğru oluşturulmamış sperm

 

spermin içinde kolayca dolaşması için çok kalın olan sperma

 

Spermde sperm yok

 

Vücudunuza sperm yapmak için çok fazla veya çok az hormona sahip olduğunuzda infertiliteye neden olan spermle ilgili sorunlara da yol açabilirsiniz.

 

İnfertilite, boşalma ile ilgili bir sorundan kaynaklanabilir. Penisinizdeki veya testislerinizdeki tüpler tıkalıysa, boşalma sıkıntısı çekebilir veya orgazm olduğunda hiçbir şey çıkmaz. Bazen boşalma, penisinizden ziyade, meni sondanıza prostatınızdan geri gönderir.

 

Eğer konum trans ve kullanan hormonlar

 

Cinsiyet hormon tedavilerini ve ameliyatları onaylamak infertiliteye yol açabilir, ancak bunlar kısırlıkya neden olmaz. Hamile kalmak istiyorsanız doktorunuzla veya hemşirenizle doğum tercihleriniz hakkında konuşun . Hamile kalmak istemiyorsanız doğum kontrolünü kullanın .

 

İnfertilite riskim neyi artırabilir?

Doğurganlık sorunlarınız olma şansınızı artıracak belirli sağlık ve yaşam tarzı faktörleri vardır. İçerirler:

 

35 yaşından büyük (kadınlar için)

 

çok fazla kilolu veya az kilolu olma

 

kemoterapi veya radyasyon

 

Kurşun veya böcek ilacı gibi çevresel toksinlere maruz kalma çok miktarda

 

aşırı ilaç veya alkol kullanımı

 

sigaralı sigara

 

Chlamydia / gonore için önerilen test almıyor

 

pelvik inflamatuvar hastalık öyküsü (PID)

 

skrotum ve testis hasarları

 

aşırı ısınmış testisleri (sıkı giymiş giysiler veya yüzme veya sıcak suda sıklıkla ve yakınlarda banyo yapmaktan)

 

Bir sahip İnmemiş testis

Doğurganlık testleri, infertil olup olmadığınızı bilmek için en iyi yol ve nedenini bulmanıza yardımcı olabilir. 1 yıldan uzun süre hamile kalmaya çalışıyorsanız, bir doktorla konuşun

 

İnfertil olup olmadığımı nasıl öğrenebilirim?

Gerçekten infertil olup olmadığınızı anlamak zor olabilir. Hamilelik yapamamak veya hamile kalmamak dışında kısır kısırlık belirtileri yoktur. Kesin olarak bilmenin tek yolu bir doktorla görüşüp infertilite testi yapmaktır.

 

İnfertilite testi konusunda ne zaman bir doktor görmeliyim?

Hamilelik yapmak bir yıla kadar sürebilir. Ancak, 1 yıldan fazla bir süre hamile kalmaya çalıştıysanız ve şansınız olmasaydı, infertilite testleri hakkında bir doktorla görüşmeniz iyi bir fikirdir.

 

Bazı sağlık sorunları hamile kalmayı daha zor hale getirebilir. Sizin veya eşinizin geçmişine sahip olması durumunda doktorunuzla konuşmak için bir yıl beklemeyin:

 

ektopik hamilelik

 

düzensiz dönemler

 

Pelvik inflamatuar hastalık

 

tekrarlanan düşükler

 

tiroid problemleri

 

kistik fibroz

 

skrotumunuz ve testislerinizde hasar veya travma

 

ereksiyon problemleri

 

boşalma sorunları

 

Bazı doktorlar, 6 aydan daha uzun süre hamile kalmaya çalıştıktan sonra 35 yaşın üstündeki kadınların infertilite testi yapmasını öneriyorlar.

 

Aile doktorunuz veya jinekologunuz sizi infertilite için test edebilir veya sizi doğurganlık uzmanına yönlendirir. Yerel Planned Parenthood sağlık merkezi , bölgenizde doğurganlık testi bulmanıza yardımcı olabilir.

 

Doğurganlık testi sırasında ne olur?

Kısırlığın test edilmesi genellikle bir hemşire veya doktor sizin tıbbi geçmişi hakkında konuşurken ve fizik muayene yaparak başlar. Doktorunuzun doğurganlık sorunlarınızın nedenini anlaması birkaç ay sürebilir; bu yüzden hemen cevap bulamazsan cesaretini kırmayın.

 

Yumurta / uterus / fallop tüplerinin doğurganlık testleri:

 

Doktorunuz pelvik bir muayene yapacaktır . Ayrıca, yumurtalık ve rahmine bakmak için bir ultrason kullanabilirler ve hormonlarınızı kontrol etmek için kan testi yapabilirler. Bazen servikal mukusunuzu kontrol ederek, sıcaklığınızı alarak veya evde yapılan ovulasyon  testlerini kullanarak ovulasyon kalıplarınızı izlemeye başlamanız gerekecektir .

 

İlk sınava cevap bulamazsa, diğer testler ve prosedürler daha sonra yapılır. Histerosalpingogram (HSG) adı verilen özel bir test, fallop tüplerinin açık olup olmadığını anlamanıza yardımcı olabilir. Bir doktor boya rahmınıza koyar ve sonra boyanın uterus ve fallop tüplerinizden geçmesini izlemek için bir röntgen makinesi kullanacaktır.

 

Bazı durumlarda, infertilite testi, vücudunuzun içine bakmak için küçük ameliyatları içerebilir. Doktor problemler için fallop tüpleri, yumurtalıklar ve rahminizi kontrol etmek için özel aletler kullanacaktır.

 

Sperm / meni üreme testi:

 

Bu tür doğurganlık testleri genellikle fizik muayene ve semen analizi içerir. Sperminiz aşağıdakiler için test edilecektir:

 

sperm sayısı (sperminizde kaç sperm vardır)

 

sperminizin ne kadar hızlı hareket ettiğini

 

sperminizin boyutu, şekli ve kalitesi

 

seminal sıvı miktarı

 

Hamilelik yapmanızı zorlaştıracak herhangi bir hormon sorunu olup olmadığını öğrenmek için kan testine de sahip olabilirsiniz.

 

İnfertilite nasıl tedavi edilir?

Kısırlık tedavisinde birkaç çeşit var. Sizin için en iyi olan tür doğurganlık sorunlarınızın sebebine bağlıdır. Bazen sadece bir kişinin tedaviye ihtiyacı vardır, diğer zamanlarda her iki ortak birlikte bir tedavi kombinasyonu kullanacaktır.

 

İnfertilite tedavisi, yaşam tarzı değişiklikleri, ilaçlar, hormon tedavisi ve cerrahi prosedürlerin bir kombinasyonunu içerebilir. Sperminiz veya yumurtalarınızla ilgili bir sorun varsa, vericiden sperm ve / veya yumurta kullanabilirsiniz. En yaygın doğurganlık tedavilerinin ikisi intrauterin tohumlama (IUI) ve in vitro fertilizasyon (IVF) ‘dir . Doğurganlık tedavileri hakkında daha fazla bilgi edinin .

 

Kısırlığın tedavisi genellikle gebelik ve infertilite konusunda uzmanlaşmış bir doktora giderek başlar. Aile doktorunuz veya jinekologunuz size doğurganlık uzmanına başvurabilir. Bölgenizdeki Planlı Ebeveynlik sağlık merkezinizden doğurganlık tedavileri alabilir veya doğurganlık uzmanı bulmanıza yardımcı olabilirsiniz .

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )